Jak to bylo na táborech
v roce 2009?

 

Představitelé postav

Tajuplného ostrova:

 

Cyrus Smith

Gedeon Spilett

Pencroff Bonaventura

Harbert Brown

Nab a kapitán Nemo

Ayrton

Top a Moroň

Jup

 

 

Písničky z našeho

táborového zpěvníku

ke stažení:

 

Hlídač krav

Jdou po mně jdou

Kytka

Pijte vodu

Píseň zhrzeného trampa

Podvod

Sbohem galánečko

Tisíc mil

Ukolébavka

Valčíček

titulní strana

 

 

pečeť kapitána Nema:

 

Letní tábory

 

Historie letních táborů

 

     
 

"Stoupáme ?"

"Ne! Naopak ! Klesáme!"

Je to ještě horší pane Smithi! Padáme!"

"Proboha! Vyhoďte přítěž!"

"Poslední pytel je už vyprázdněn!"

"Co balón? Stoupá?"

"Ne!"

"Slyším něco jako hukot vln!"

"Pod košem je moře!"

"Nemůžeme být hlouběji než sto padesát metrů!"

Tu prořízl vzduch mocný hlas:

"Ven se vším, co nás zatěžuje ...! Se vším!"

Tato slova zazněla vzduchem nad rozlehlou vodní plání Tichého oceánu 23.března 1865 ve čtyři hodiny odpoledne.

                                                      (Jules Verne: Tajuplný ostrov)

 
 

           

            Těmito slovy začíná román Julese Verna "Tajuplný ostrov", který byl předlohou pro celotáborovou hru našich letošních dvou čtrnáctidenních červencových turnusů letních táborů.

            Společně s pěti románovými trosečníky, později kolonisty, jsme v průběhu tábora obstáli přede všemi nástrahami, které zažívali hrdinové Vernova tajuplného Lincolnova ostrova. Zbudovali jsme náš Žulový dům, vyráběli nejrůznější nástroje, pěstovali obilí, batikovali trička. V nejrůznějších hrách, souěžích i bojovkách jsme lovili zvěř,  poznávali rostliny ostrova, učili se rozdělávat oheň v přírodě a uvařili na něm jídlo, bojovali s piráty a při tom všem pátrali po tajemném kapitánu Nemovi, který nás provázel na našem pobytu na ostrově. V průběhu táborů jsme si mohli splnit důkaz každého z kolonistů a získat tak na památku jeho fotografii. 

Činnosti bylo mnoho, program byl "našlapaný". Kromě her a soutěží v táboře jsme se ještě vydali na dva celodenní výlety, koupali se v nedalekém rybníce a zpívali písničky z nového táborového zpěvníčku. 

Největší novinkou letošních táborů, která potěšila zejména rodiče účastníků, byla on-line táborová kronika s výběrem fotek a krátkého povídání. Prostřednictvím našich www stránek měli rodiče každodenní přehled o tom, co jsme uplynulý den dělali a jak se nám na táboře daří. Tyto kroniky jsou stále dostupné ve fotogalerii na našich www.tkdelfin.cz . Podívejte se, stojí to za to ! Součástí kroniky byla také mailová pošta, kterou rodiče i děti hojně využívali.  

Na obou turnusech se opět sešla bezvadná parta dětí a vedoucích. První turnus byl letos obsazen spíše mladšími dětmi, ze dvou třetin nováčky. Naproti tomu druhého turnusu, se účastnily spíše děti v průměru kolem 12 let a z velké většiny to byly děti, které s námi již na tábory jezdí pravidelně. Nevíme o nikom, komu by se na táboře nelíbilo, naopak i úplní nováčci po prvních pár dnech dokonale "zapadli" a tábor zvládli na jedničku.

 

Jména družin a jejich vedoucí :

1.turnus : Lachňáci (Iva a Matěj), Homeless (Kraťas), Ztroskotanci (Pavel a Honza), Nemáci (Pája a Padák)

2.turnus : Rekreanti (Dědek a Karel), Lincolni (Babuše a Nio), Moroni (Hanka-Top a Bartus), Kanibalové (Terka a Tom)

 

 

Výhradně pro účastníky prvního a druhého turnusu, kterým se s námi líbilo do té míry, že jim jeden  tábor nestačil, jsme uspořádali poslední týden v srpnu III. turnus – rozloučení s prázdninami. Tento tábor je tradičně spíše určen pro starší děti. Je to tábor v mnohém volnější (bez budíčků, rozcviček, nástupů, večerky), ale programově o dost náročnější.

Letos jsme se rozdělili do zvířecích dvojic a v týdenním klání se ucházeli o získání titulu "Král zvířat". Nejvíce bodů získali ještěr s ještěřicí (Pája a Honza), ale v závěrečné soutěži šesti nejlepších finalistů zvítězily Veverky (Aneta a Míša). I v tomto týdnu jsme v rámci programu zahráli spoustu her : bojovku s vařením vajec, fotili jsme se se živými zvířaty, vařili jídlo na ohni podle svých představ včetně nákupu surovin, spali v lese a hledali svá doupata, chodili na výlety. Ti nejstarší (15 let a výš) budou jistě vzpomínat na noční výsadek, kdy byli uprostřed noci vysazeni na neznámém místě docela daleko od tábora a pak už to bylo na nich.    

Třetí turnus byl tradičně pohodovým zakončení prázdnin, zakončením naší další táborové sezóny.

V letošním roce se našich táborů zúčastnilo celkem 137 dětí, na přípravě táborů se podílel stabilní kádr našich zkušených vedoucích.  Celkově můžeme všechny naše letošní tábory hodnotit jako úspěšné, povedené a popravdě jsme zatím neslyšeli slovo kritiky. Máte-li vy nějaký jiný dojem, řekněte nám ho!  Máme zájem na tom, aby se dětem na našich táborech líbilo. I vaše kritické připomínky jsou pro nás přínosem.

            Děkujeme za vaši přízeň a těšíme se na shledání na našich táborech v roce 2010 !

                                                                                       Hanka a Medvěd