1. a 2. turnus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. turnus - rozloučení s prázdninami

Letní tábory

 

Historie letních táborů

 

 

 

 
   

 
   

     Když před 160 lety vypukla v Kalifornii zlatá horečka, zamířily tam ze zbytku Spojených států statisíce lidí. Jenže jak se tam dostat?

 
 

     Americká vláda se snažila východ a západ spojit nejmodernějším dopravním prostředkem tehdejší doby: železnicí. Myšlenka to byla smělá, dráha od Atlantiku k Pacifiku musela překonat vysoké hřebeny a tisíce kilometrů pouští. Nakonec se začalo stavět ze dvou míst: první kámen položila firma Central Pacific v kalifornském Sacramentu 8.ledna 1863. Druhá firma Union Pacific pak zahájila stavbu z Omahy na řece Missouri.     

     Obě želežniční společnosti závodily, kdo postaví více kolejí (a dostane více peněz od státu). Když hrozilo, že by každá společnost nejraději postavila celou dráhu sama, třeba i za cenu, že by vedly dvě trati vedle sebe, vláda rozhodla, že se koleje potkají v Premontory Point v Utahu.  Stavba byla dokončena 8. května 1869. Cesta od moře k moři, která dříve osadníkům trvala až půl roku, se zkrátila na necelý týden.

 
 

      O čem byl náš táborový příběh? 

     Bohatý mecenáš jacob Smith se rozhodl investovat své peníze do stavby železnice napříč Amerikou. Zaměstnanci čtyř stavebních firem stavěli v průběhu tábora svou část trati a přutom plnili nelehké úkoly - např.: lovili bizony, obsluhovali v baru se slepým barmanem, stříleli z luků, stavěli koleje a model svého města, ... atd. Velký úspěšch měla návštěva hráčského doupěte s hazadnáími hrami, cirkusové představení a přenocování ve vlastnoručně vyrobeném přístřešku.

     Nakonec se podařilo všechny části trati propojit ve funkční železnici a tak poslední den tábora vyjel slavnostně na trať první vlak.

   
         
 

1. turnus

 

2. turnus

1. místo Green River Padák,Lucka   1. místo Elko Lucka, Forest
2. místo Ogallala Terka, Nina   2. místo Truckee Fido, Nina
3. místo Wells Honza, Žán   3. místo Omaha Honza, Jana
4. místo Sacramento Bohoušek, Jana   4. místo New Castle Bohoušek, Šimon
 
         

 

 

       

   

           Na konci letních prázdnin jsme prožili týden volně inspirovaný filmem s podobným názvem.  Je spousta detektivních i kriminalistických metod, které stály za to prozkoumat. A co teprve ty, které do té doby nebyly objeveny a které jsme objevili my!  

   
   

   Chyť si mě, když to dokážeš …

   
     

   
   

… aneb je těžké „bycha“ honit,

                                   když ani nevíme kde ho hledat!  

   
         
   

  Tentokrát jsme začali 3.turnus tábora na Obůrce zcela netradičně nocováním na našem tábořišti v Horní Libochové a následným 55 km pochodem do Obůrky. Všech pět detektivních kanceláří zvládlo tuto dvoudenní tůru s "plnou polní" spojenou s bivakováním se ctí. Byť na pokraji sil, ale s úsměvem jsme všichni následující den večer dorazili do cíle.

   Po této úvodní zátěžové akci už nás čekaly po zbytek týdne jen samé "radovánky", např.: návštěva aquaparku, selfie, vyrábění nádob na vodu, vaření na ohni, odlévání stop, pro zájemce i pobyt v "base" a samozřejmě jak jinak - pilování vězeňských mříží.

   Pro připomenutí ještě názvy detektivních kanceláří: Slepýš #15, Orlombo, Čmuchálci s.r.o., Ja-Ma 007, Rakeťáci.

   
         
   

            Třetí turnus je určen výhradně pro účastníky letošního 1. nebo 2. turnusu, kterým jeden tábor nestačil a chtějí se o prázdninách ještě znovu setkat se svými táborovými kamarády. 3.turnus je náročnější, vhodný pro zdatné děti starší 10-ti let.