Ohlédnutí za našimi

letními tábory

2016

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Letní tábory

 

Historie letních táborů

 

 

 

 

 1. a 2. turnus

 
   
   
 
     
...

    Přenesli jsme se do roku 1872 do Londýna za bohatým, osamělým anglickým džentlmenem Phileasem Foggem a jeho  sluhou Passepartoutem, který se nechal u Philease Fogga zaměstnat, protože věřil, že díky pánovým pravidelným zvykům bude mít klidnou službu.

     Netušil však, že jeho pán si odpoledne v klubu, jehož je členem, přečetl v The Daily Telegraph článek o otevření nové železniční tratě v Indii a spočítal si, že díky tomu je nyní možno vykonat cestu kolem světa během osmdesáti dnů. Když ostatní členové klubu vyjádřili své pochybnosti o provedení takovéto cesty, vsadil se s nimi o celé své jmění, že cestu uskuteční.

     A tak se musel sluha se svým pánem vydat na strastiplnou cestu. Oba netuší, že jsou sledováni detektivem Fixem ze Scotland Yardu, protože Fogg odpovídá popisu bankovního lupiče.

      My jsme putovali s nimi ...

 
 

      Náš (po dvaceti letech) poslední tábor na tábořišti v Horní Libochové „Cesta kolem světa za 80 dní“ by klidně mohl mít podtitul „Všechno je jinak“. Změn bylo víc a jedna se týkala i obvyklého rozdělení do táborových družin.

      Místo zažitých čtyř družin soutěžily děti v cestovatelských dvojicích a kvůli službě apod. byly rozděleny do devíti (na II.turnusu deseti) „ulic“:

 

1. turnus

 

2. turnus

Zapadákova Padák   Bejkr Strit Mirek
Ulička slávy................... Terka   Náměstí Papadapadopulos Jana
Ztracená Lucka   Rue des Filles Lucka
Le Žán Rue Žán   Cute Avenue Eliška
Sweet Street Surďa   Elm Street Surďa
Buchtičkova Adam   Roklinka Forest
Moskfa Jana   Apfelstrasse Žán
End Street Dominika   Kubíčkova Kuba
Světoběžná Honza   Unicorn Street Lukin
      Happy Street Šimon

      Společně s našimi průvodci vedoucími jsme procestovali spoustu zemí. Každé ráno jsme při překročení hranice dostali razítko do pasu a vylosovaní šťastlivci i 20 km do mapy. Pak vedoucí popovídali něco o zemi, v které se nacházíme – určitě si vzpomenete na Žána, který tlumočil z čínštiny a na Foresta, který tlumočil z arabštiny. V Turecku jsme smlouvali na tržišti, v Mexiku získávali recept na „tacos“ nebo běželi orienťák s mexickými úkoly, v Číně jedli hůlkami a v USA hráli ragby.

      Také plnění „cestovatelských dovedností“ bylo jiné – plnily je dvojice spolu a kromě tradičních uzlů, rostlinek apod. přibyla letos airsoftová střelnice, orientální tance, žonglování, malování na kamínky, vyrábění náramků, pantomima a přežití v přírodě.

Nejúspěšnější byly nakonec tyto dvojice cestovatelů:

1. turnus Honzigo a Lukáš Vojta a Martin Tomáš B. a Finch
  Tom a Muflon Matěj V. a Marek  
       
2. turnus Sáťa a Inka Denča a Anežka Aneta a Janča
  Terka a Marťa Vendy a Bára  

        Za největší klad organizačních změn v chodu tábora lze považovat to, že děti se tolik nesoustředily na výhru svého týmu a že tak odpadla vzájemná rivalita a hry si dokázaly víc užít. I vedoucí byli spokojení, když měli na starosti jen menší skupinku dětí, takže jsme se rozhodli, že i v příštích letech budeme v tomto modelu rozdělení táborových družin pokračovat.

 
 

       

        

 
 
   

 

 

 

 

 

3. turnus - rozloučení s prázdninami        

 

       Třetí turnus je určen výhradně pro účastníky letošního 1. nebo 2. turnusu, kterým jeden tábor nestačil a chtějí se o prázdninách ještě znovu setkat se svými táborovými kamarády. 3.turnus je náročnější, vhodný pro zdatné děti starší 10 let.

 
 

 

Kdo přijde na návštěvu dnes?

... aneb neštěstí nechodí po horách, ale po lidech
a neštěstí nechodí nikdy samo!

 

     Zatímco na 1. a 2. turnusu jsme cestovali my, na 3. turnusu jsme s napětím očekávali, kdo že to dnes přijde na návštěvu k nám (a co si na nás vymyslí).

     Jak to tak bývá, jsou návštěvy zvané a vítané. Také jsou návštěvy, které nezval vůbec nikdo. Ale i s těmi jsme se museli vypořádat se ctí.

     Součástí III. turnusu bylo tradičně vícedenní putování s bivakováním v přírodě. Pro připomenutí zúčastněným jedním z úkolů bylo vyfotit co nejvíce skarálních staveb (rekord byl 50 křížků) a v průběhu putování vymyslet parafrázi Máchova Máje.

      Další dny už byly s méně náročným programem:  u "jehovistů" jsme si  půjčovali peníze a vyráběli bylinný likér, v době ramadánu jsme směli jíst jen poslepu, nebo jsme se seznámili s biblickými příběhy.

      Protože nám počasí přálo, šli jsme se také vykoupat na Palavu a tradičně na celý den do našeho oblíbeného aquaparku v Blansku.

       Ještě pro připomenutí názvy našich táborových týmů: Jamaisté, Liga mistrů, Mrkvoni, Nážové a Kuskusklan.